Haziran 21, 2024

Kıbrıs Gazisi Arif Gürsoy

Kıbrıs Gazisi aynı zamanda elektrikçi olan Arif Gürsoy 15 Kasım 1954 tarihinde Ankara’nın Beypazarı ilçesine bağlı Karaşar Köyü’nde doğmuştur. İlkokulu bitirdikten sonra küçük yaşta köyünden ayrılarak Ankara’nın Kayabaşı semtinde bulunan abisinin yanına gelmiştir. Bir tanıdıklarının yanında elektrikçi çırağı olarak başladığı meslek hayatına askerlik çağı geldiğinde ara vermiştir.

4 Mart 1974 yılında askerlik vazifesini yapmak için Kayseri’nin Talas ilçesinin Zincidere mahallesindeki Hava İndirme Tugayı’na gitmiştir. Burada paraşüt eğitimi alarak Birinci, İkinci Barış Harekatına katılmıştır. Bu sırada Kıbrıs’ta Türk-Rum Barış Harekatı yaşanmaya başlamıştır. Türk ordusundan paraşütle atlayacak gönüllü askerler istenmiştir. Arif Gürsoy’un Hava İndirme Tugay Komutanı askerlerine meseleyi anlatmadan sadece gönüllü olacak askere ihtiyaç olduğunu söylemiştir. Kimse ne olduğunu anlamasa da kendisiyle birlikte birkaç askerin parmak kaldırması üzerine kendilerini helikopterde bulmuşlardır.

20 Temmuz 1974 yılı sabahın ilk saatlerinde Kıbrıs’a ilk ayak basan Türk askerleri, paraşütçülerdir. Savaşın ortasına bırakılan bu askerler neye uğradıklarını şaşırmış halde hendeklere sığınmışlardır. Havada kurşunların uçtuğu bu yerde silah arkadaşlarıyla bir hafta yılan eti ve çiğ kabak yiyerek hayatta kalmaya çalışmıştır. Türk askeri büyük mücadele vermiştir. Kayıpların yaşandığı, yaralılarında olduğu bu savaşta kendisi de iki ayağından vurulmuştur. Yaralılara aldıkları tedaviden sonra Kıbrıs Gazisi ünvanları verilmiştir.

Askerlik hayatını Kıbrıs Gazisi ünvanı alarak bitiren Arif Gürsoy memleketine gelerek 1975 yılında evlenmiştir. Evliliğinden iki erkek, iki kız evladı olmuştur. Çevresindekiler tarafından iyi bilinen birisi olarak yaşamını elektrikçi olarak sürdürmüştür. Arif Gürsoy 11 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir. Merhumun naaşı 12 Eylül 2018 tarihinde memleketi Ankara Beyapazarı-Karaşar Köyü’nde askeri törenle, tabutu bayrağa sarılı olarak toprağa verilmiştir.